„Нищо лично- просто бизнес!“ ..., а после купува от приятелите на жена му.
За съжаление, когато работим с хора, всичко е лично.
Да не се правим на ударени!
И щом всичко е лично, да го превърнем в такова!
Ръководейки екип, Вие ръководите и чувствата, и емоциите на този екип, а те от своя страна се влияят от чувствата и емоциите на всеки един човек в екипа. Наивно е да очаквате безчувствени хора, които само ще работят като машина, произвеждайки всеки път един и същи резултат- било той добър или лош. Реалността е, че ще има добри и не толкова добри резултати на едни и същи хора, и това ще се отразява на общия резултат на екипа.
И пак всичко ще е лично.
Ами тогава, използвайте го във Ваша полза.
Направете нещата лични, не само за клиента, на когото предоставяте персонализиран продукт, но и за хората в екипа Ви- за Вашите подчинени.
Отнесете се към тях като към човек, когото харесвате, и когото искате да опознаете повече. Попитайте ги за интересите им и хобитата, за семейството им и за предишния им опит.
Споделете с тях същото- Вие също сте човек.
И не!- не го правете само на организираните тийм билдинги! Ако екипът е по-голям, ако е съставен от няколко екипа, ако е съставен от географски разделени екипи, тийм билдингът няма да е толкова ефективен за опознаване на хората, които работят заедно всеки ден, и от които се очаква да произведат един продукт.
Също така няма да е подходящо това опознаване да става епизодично. Например, днес да отделите един час за да коментирате с екипа си финалния мач по тенис от турнира Australian Open, а след половин месец, когато по време на кафе-паузата случайно срещнат колега Ви попита какви са Вашите очаквания за финала на тенис-турнира в Монте Карло, Вие да изръмжите, че работата е по-важна в момента. Също така не изпадайте в ситуацията всеки ден по време на обяд да засипвате подчинените си с мнението Ви по актуалните теми от новините, или за това как сте прекарал или как ще прекарате уикенда в някой СПА хотел. Вярно, че благодарение на социалните мрежи, основно на Фейсбук (Мета), голяма част от личния живот е на показ, но тази тема я обсъдихме преди време и съветът ми не се е променил- Личните профили в социалните мрежи ги поддържайте като професионални.
И така- намирайте време да опознавате подчинените си и го правете постоянно и еднакво към всички.
Ако е необходимо, определете ден от седмицата или месеца и часови интервал от време, в който да се събирате с екипа за да обсъждате и коментирате теми, които не са пряко свързани с работата. Ще се изненадате колко мотивиращо е това за хората в екипа, колко нови (работни) идеи ще се генерират и колко полезно може да се окаже нечие хоби. Например, на служителя, който рисува добре, можете да възложите дизайна на предстояща презентация или дизайна на рекламните материали. На колегата, която се вълнува от мода, можете да възложите избора на фирмено облекло. Като мениджър на малък бизнес, не винаги ще можете да аутсорсвате тези дейности, а дори и да можете, тези служители ще осъществяват връзката между Вашата фирма и фирмата доставчик- ще й предадат визията, културата и духа на фирмата Ви.
От своя страна, ако Вие сте запален скиор, към Вас ще може да се обърне служител, който е решил да опита този спорт за първи път, и т.н., и т.н. Сами ще намерите още примери.
А, говорейки за семейство- там всичко е лично! И не- нямам предвид да проявявате любопитство, особено когато служителят избягва въпросите Ви или отговаря с едносрични думи, но едно „Хей, човече, детенцето свикна ли с детската градина?“ показва, че Ви е грижа за подчинените Ви. Освен, когато въпросното детенце вече е в трети клас :).
Тези малки жестове от Ваша страна ще покажат на подчинените Ви, че ги цените, а ценените служители ще изградят здрава фирмена култура на позитивна работна среда, която създава високоефективни екипи.
Затова намирайте време да опознавате подчинените си.
И най-важното- никога, ама никога не го правете избирателно- да разговаряте само с част от хората си, а да млъквате, когато се появи някой от „другите“.
Нищо лично- просто бизнес! :)