Сигурно Ви се е налагало да започвате една и съща работа отново и отново отначало, защото колега Ви е прекъсвал няколко пъти, телефонът Ви е звънял няколко пъти, получили сте няколко мейла, едно-две съобщения от социалните мрежи, допило Ви се е кафе или пък вече е станало обед и Ви се е хапвало? В крайна сметка, кога я свършвате тази работа?
Време е да сложите край на прекъсванията.
За телефона е лесно- поставяте го в безшумен режим докато работите или отхвърляте входящо повикване с автоматично съобщение, че в момента не можете да отговорите и ще върнете обаждане по-късно.
Мейлът го затваряте и го проверявате само 2-3 пъти на ден.
Изключвате съобщенията от социалните мрежи- тях ще ги прегледате в извънработно време.
Самото пиене на кафе не прекъсва работата Ви, но приготвянето на напитката- да! Затова, преди да започнете задача, която ще Ви отнеме вниманието за по-дълго време, си направете кафе дори и в момента да не Ви се пие. Просто ще го изпиете по-късно студено, но няма да си прекъсвате работата.
Същото важи и за хапването- нали си спомняте народната поговорка "Гладна мечка хоро не играе". Така че, хапнете преди да "поиграете".
Дотук добре! Какво, обаче, да правим с колегата, който Ви прекъсва няколко пъти с въпроси и задачи, съобразно неговата работна програма? Не го отпращайте с думите "Остави ме! Не виждаш ли, че сега имам работа!?"- това меко казано е неползотворно. По-ползотворно ще бъде да го помолите да си записва всички въпроси, които възникват в хода на работата му, и да му кажете, че ще го извикате, когато се освободите.
В началото, когато започнете да правите тези малки стъпки, няма да се чувствате комфортно от рязката смяна в навиците Ви (Колегата Ви също няма да се чувства комфортно). По-късно, когато прекратяването на прекъсванията Ви стане навик, ще оцените ползотворния му ефект върху работата Ви и намаляването на натовареността Ви.
Затова не се отказвайте!
Бъдете постоянни!
Управление на времето? Един от аспектите му е да сложите край на прекъсванията!